Dezenfektan Alırken Dikkat Edin

Uzmanlardan Dezenfektan Uyarısı

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına almasından sonra kişisel tedbirler arttırıldı. Bunların başında el temizliği gelmektedir. El temizliği için dezenfektan alırken çok dikkatli olmanız gerekir. El dezenfektanı etanol, propanol ve izopropanolun % 60 sulandırılarak elde edilir. Piyasada bunların yerine metil alkol kullanılmaktadır. Bu da dezenfektanı virüse karşı etkisiz kıldığı gibi zehirlenmelere de yol açar. İçeriği farklı olan ürünler vücuda zarar verir.

Merdiven altı Üretime Dikkat Edin

Virüsten korunmak için kullanacağınız el dezenfektanının onaylı ve bilinen ürünler olmasına dikkat edin. El dezenfektanı ile temas edilen yüzeyler için üretilen dezenfektanlar farklı içeriğe sahiptir. Dezenfektan maddelerinin etkin olması gerekir. Rutin olarak kullanılan dezenfektanlar el ve yüzey dezenfeksiyonu için uygundur. Test edilmemiş ürünleri satın almaktan uzak durun. Giderek artan sahte ürünler halk sağlığını tehlikeye atar. Sahte dezenfektanları uzman olmayan kişilerin anlaması zordur. Dezenfektanları güvenilir yerlerden temin edip ütün takip sistem kaydının olup olmadığına dikkat edin. Ürünün fiyatına bakarak ürünün sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çok ucuza satılan dezenfektanlardan uzak durun.

Etkili Dezenfektanların Özellikleri

Virüslerin yayılmasını engellemek için günde en az 5 defa elleri sabunla yıkayın. Sabun olmadığı durumlarda mutlaka dezenfektan jeller ve sıvılar ile ellerin dezenfekte edilmesi gerekir. Dezenfektan seçerken yakıcı etkisi olmayan, toksik madde içermeyen, yüzey gerilimini düşürücü özelliğe sahip, homojen yapılı olmalıdır. Ucuz dezenfektanlar ciltte alerji, dökülme, aşınma, kızarma gibi problemlere neden olur.

Hangi Durumlarda Eller Yıkanmalıdır?

El temizliği virüslerden korunmak açısından önemlidir.  Yemek hazırlamaya başlamadan önce, yemek öncesinde, sigara içtikten sonra, tuvalet sonrası, hayvanlara temas ettiğimizde, ellerimiz kirlendiğinde, öksürmelerde, hapşırma sonrası eller mutlaka yıkanmalıdır.

Dezenfektanlar İşe Yarar Mı?

Virüslerin bulaşmasında en önemli organ ellerdir. Ellerimizi uzun süre sabunlu su ile yıkar ve el temizliğine dikkat edersek Corona virüsten korunabiliriz. Sabun ve suyla çok sık buluşamıyorsanız mutlaka antiseptik el temizleyici dezenfektan kullanmalısınız.  Dezenfektanların alkol oranı % 80 olmalıdır.  Alkol oranı düşük olan dezenfektanların etkisi düşüktür. Dezenfektan kullanmadan önce mutlaka kullanma talimatını okuyun. Hiçbir dezenfektan su ve sabunun yerini tutmadığını unutmamalısınız.

Kaliteli Dezenfektan Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli bir dezenfektan yüksek sulandırmalarda mikroplara karşı çok etkilidir. Suda kolay eriyen homojen yapıya sahip olmalıdır. Presipitasyon yapmamalıdır. İnsan ve hayvanlar için toksik olmamalıdır. Yüzey gerilimini düşürmeli, ozmotik basıncı arttırmalı ve iyi bir ıslatıcı nitelikte olmalıdır. Kısa süre içinde etkisini göstermelidir. Harici maddelerle birleşmeyen, normal ısıda ve değişik ısı derecelerinde etkili olmalıdır. Yakıcı olmayan, kötü kokmayan, renk vermeyen ve renk giderici olmayan özellikte olmalıdır. Kokusu hoş olmalı ya da kokusuz olmalıdır. Kokuları gidermelidir. Ucuz ve kolay bulunmalıdır. Dezenfekte ettiği maddeleri bozmamalıdır. Leke bırakmayan, uygulaması kolay olan dezenfektanları tercih etmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir