5 bininci yavru caretta caretta Akdeniz’e ulaştı

Caretta caretta kaplumbağalarının Türkiye’deki 21 yuvalama ve üreme alanından Patara Plajı’nda yavrular Akdeniz’in mavi suları ile buluştu. Geçen yıl 316 yuvanın tespit edildiği plajda bu sezonki sayı 250 oldu. Bu yuvalardan çıkan 5 bininci yavru, merasimle Akdeniz’in mavi sularına gönderildi.

Patara Plajı’ndaki yuvalardan çıkan caretta caretta yavrularının denize gönderilmesi merasimine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Kaş Belediye Lideri Keyifli Ulutaş, Pamukkale Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi ve carettaları izleyen grubun lideri Prof. Dr. Eyüp Başkale, grup üyeleri, öğrenciler ve yüzlerce yerli ve yabancı turist katıldı.

Ekip tarafından bilgilendirme yapılmasının akabinde Bakan Yardımcısı Birpınar, Belediye Lideri Ulutaş ve Prof. Dr. Başkale, kimi takım üyeleriyle 78’inci yuvayı elleriyle açtı. Yuvadan birinci etapta çıkan 35 yavru caretta carettayı inançlı biçimde Akdeniz’in mavi suları ile buluşturdu. Öbür yuvadan çıkan 30 yavru ise evvel bir ortaya toplanarak, denizle buluşturuldu.

Başkale, Patara’nın Türkiye’nin kıymetli 21 deniz kaplumbağa kumsallarından biri olduğunu belirterek, “Patara kumsalında şu ana kadar yaptığımız çalışmalara nazaran 250 yuvamız mevcut. Doğal yuvalama dönemi hala devam ediyor. Bu nedenle yuva sayısında artışlar gerçekleşecek. Şu ana kadar 78’inci yuvanın da kuluçka mühleti tamamlandı. Bu 78 yuvadan bugün 5 bininci yavruyu denizle buluşturduk. Bunun da memnunluğu içerisindeyiz. Bu yıl 15-16 bin yavruyu denizle buluşturacağımızı varsayım edebiliyoruz. Bu sayı değerli. Zira yaklaşık bin yavrudan 1-2’si ergenliğe ulaşabiliyor. Amaçlarımıza ulaşırsak yaklaşık 10-15 ergin deniz kaplumbağasına ulaşacağız” tabirini kullandı.

‘PATARAMIZ İÇİN ÇOK HOŞ BİR OLAY’

Yavru caretta carettaların denizle buluşmasına katılan Kaş Belediye Lideri Ulutaş da “Bugün Patara’da hoş bir tabiat olayı gerçekleşiyor. Nisan ayı üzere yumurtlama periyoduna başlayan caretta carettalar olgunlaşıp, çıkmaya başladı. Bugün prestijiyle da birkaç yuvadan çıkan carettaları denizle buluşturduk. Nitekim bizim için, Kaşımız için, Pataramız için çok hoş bir olay” diye konuştu.

Bu yıl caretta carettaların yuva yaptığı Patara Plajı’nın 12 kilometrelik kısmında birinci yuva çıkışı 24 Temmuz’da gerçekleşti. Patara Plajı’nda carettaların yumurta bırakma ve yavru çıkışı korunarak sistemli olarak akşamdan sabaha kadar takip ediliyor. Patara’da caretta carettaları izleme çalışmalarını, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Muhafaza Genel Müdürlüğü, Kaş Kaymakamlığı ve Kaş Belediyesi’nin takviyeleri ile Pamukkale Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Başkale nezaretinde sayıları 4-12 ortasında değişen grup yürütüyor. Öte yandan gece plaja insan girişine de müsaade verilmiyor. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.