A4 Kâğıdını Mendil Yapmak

‘ kıymetini bilme’ kavramı çocuklara öğretilmesi gereken kavramlardan birisidir. Çocuklarımıza her şeyi altın tepside sunduğumuz şu günlerde çocuklar maalesef malın kıymetini bilmiyor. Bin bir güçlükle kazandığımız şu günlerde çocuklarımızın malını hoyratça kullanması bizi derinden üzüyor.

Malın kıymetini bilme ile ilgili bir anımı sizlere anlatmak istiyorum. Mardin Ortaköy Atatürk ilkokulunda görevliyken bir gün sınıfta bir öğrencim resim dersinde resim yapmak için A4 kağıdı istedi. Bazı öğrenciler resim defterini evde unuttuğu, ya da resim defteri bittiği için bu öğrencilerin dersten geri kalmasınlar diye A4 kağıdı dağıtmaktaydım. Normal resim defteri olan bile A4 kağıdı istemekteydi. Kağıdın büyük olması ve masanın üstünde rahat çalışmaya imkan tanımasından dolayı öğrencilerimin hepsi A4 kağıdı ile çalışmak istemekteydi.

Bir öğrencim resim yapmak için önce A4 kağıdı istedi. 2 dakika sonra da tuvalete gitmek için izin istedi. İzin verdim 10 dakika sonra tuvaletten geldi yerine oturdu. Elleri ıslaktı. Yerine geçti vermiş olduğum A4 kağıdını selpak mendilmiş gibi elini silip kuruladı. Sonra kağıdı gidip çöpe attı. Ardından karşıma gelip 1 tane daha A4 kağıdı istedi. Kağıt isterken de pişkince sırıtıyordu. Kendisine A4 kağıdı vermedim. Yaptığının yanlış olduğunu söyledim.

Ertesi günü o öğrencim babası ile birlikte sınıfa geldi. Babası masama gelip elindeki A4 kağıdını masaya bırakıp ‘ Hoca dün benim çocuğa A4 kağıdı vermemişsin, öğrencilerin yanında da azarlamışsın çocuğumu, 1 tane kağıt için değer mi’ dedi. Dün yaşadıklarımı ve hissettiklerimi babasına uygun bir dille anlattım. Sorunun 1 kağıt olmadığını, çocuğun malın kıymetini bilmesi, elindekinin değerini daha iyi anlaması için kağıt vermediğimi söyledim. Kağıt üretmek için binlerce ağacın kesildiğini, öğrencilerin olumsuz davranışlarında çocukların yanında olmanın onlara destek vereceğini ve bu olumsuz davranışı sergilemeye devam edeceklerini söyledim.

1 thought on “A4 Kâğıdını Mendil Yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir