Başarılı çocuk nasıl yetiştirilir?

Anne ve baba olarak her zaman çocuklarımızın başarılı olmasını isteriz. Hayatta bütün çabamız ve gayemiz bu yöndedir. Başarılı çocuk yetiştirmek öyle sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Emek İster, çaba ister, sevgi ister, İster de ister. Peki, Başarılı çocuk yetiştirmenin sırları nelerdir? Bu konuyu sizler için özel olarak araştırdık.

Başarılı çocuk yetiştirmek için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:
1- İlk etapta çocukla sağlam bir bağ kurmak gerekir. Çocuğa başarılı olma konusunda yol göstermek gerekir. Evde anne ve baba olarak bir düzen sağlamak zorundayız. Verimli bir çalışma ortamı ayarlamalıyız. Yemek saati, uyku saati, oyun saati, televizyon izleme saati gibi tüm etkinlikler çocuğun programına göre ayarlanmalıdır.
2- Evde çocukların mutlaka bir çalışma odası olmalıdır. Çalışma odasında çocuğun dikkatini dağıtacak hiçbir şey olmamalıdır. Çalışma odasında bir çalışma masası olması gerekir. Çalışma masasında bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi cihazlar olmamalıdır. Çalışma masası sade olmalıdır. Çalışma masasının hemen yanında bir kitaplık olmalıdır. Kitaplıkta çocuğun ihtiyaç duyacağı kitaplar olmalıdır. Çocuk kaynaklara kolay yoldan ulaşmalıdır.
3- Çocuklar her gün 18 ile 20 arasında mutlaka ders çalışmalıdır. Bu 2 saatlik sürede çocuk ödevlerini yapmalı, ekstradan çalışmalar yapmalıdır. Çocuklara evde televizyon karşısında ders yapmasına izin vermeyin.
4- Çocuğun çalışma odasının ısısı iyi olmalıdır. Çok sıcak ortamlarda çocuk mayışır, soğuk ortamlarda ise üşür. Bu yüzden odanın sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır.
5- Çocuğu odasındaki ışıklandırma sistemi yeterli düzeyde olmalıdır. Işık sol üst köşeden gelmelidir. Odayı aydınlatan ışığın parlaklığı gözü yormayacak şekilde ayarlanmalıdır.
6- Çocuğu başarılı olmasında çocuğun okula devam durumu takip edilmelidir. Sınavdan aldığı notlar, çocuğun okula gittiği günler, çocuğun hasta olduğu alanlar tespit edilmelidir. Çocuklar bir an olsun boş bırakılmamalıdır.
7- Çocuğun öğretmeni ile sürekli diyalog halinde olmalıyız. Çocuğumuzun bize yalan söylemesine imkân vermemeliyiz. Her sınav sonunda çocuğu karşımıza alıp sınav sonuçlarını analiz etmek doğru davranış değildir.
8- Çocuktaki başarısızlık nedenleri araştırılmalı, bu nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Başarılı olma konusunda çocuğa fırsat tanımalıyız

Makale Yazarı: Emrah Berber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir