Bebekler İçin Faydalı Besinler

Doğumdan sonra ilk yıl büyümenin en hızlı olduğu zamandır. Bebeklere ilk 6 ay anne sütü dışında ek gıda verilmesi doğru değildir. 6.aydan sonra ek gıdalara başlanarak emzirmenin 2 yaşına kadar devam ettirilmesi önerilir. Anne sütü ilk 6 ay bebeklerin tüm ihtiyacını karşılar. 6.aydan sonra bebeklerin enerji ihtiyacı artar ve anne sütü artık yetersiz gelmeye başlar. Artan enerji ihtiyacını karşılamak için ek besinlere geçilir. Ek gıdalar 6-12 aylık dönemde anne sütüne ilaveten tamamlayıcı gıda rolünü üstlenir. Anne sütü ana öğün, ek gıdalar ise ara öğün olarak verilmelidir. Altıncı ayına gelmiş sindirim ve boşaltım sistemi gelişmiş her bebek mutlaka tamamlayıcı beslenmeye başlamalıdır.

3 Gün Kuralı Nedir?
3 gün kuralı; Ek gıdaya geçiş döneminde bebeğinizin besinlere vereceği tepkileri takip etmeniz için önemli bir kuraldır. 6.aya gelmiş bir bebeğe ek gıdaya başlarken 1 çay kaşığı tek bir gıda ile başlanmalı. Aynı gıda 3 gün boyunca miktarı biraz daha arttırılarak verilir. Bu kural ile bebeğinizin yiyeceklere karşı vereceği alerjik reaksiyonları anlamış olursunuz. Bebeğiniz verdiğiniz besini yemiyor ve kusuyorsa birkaç gün ara verip sonra yeniden o besini vermelisiniz.

Bebekler İçin En Faydalı 5 Ek Besin
TARHANA: Tarhana bebekler için besleyici ve doyurucu bir besindir. İçinde A, B vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir ve çinko gibi mineraller bulunur. Karbonhidrat bakımından zengin olan tarhana aynı zamanda protein ve likopen içerir. 7. Aydan sonra her bebek için besleyici bir gıdadır.
YOĞURT: Bebeğe altıncı aydan sonra evde yapmış olduğunuz ev yoğurdunu verebilirsiniz Yoğurt bağırsak florasını düzenler. Kalsiyum bebeklerin kemik ve diş sağlığını güçlü kılar. Yoğurt kalsiyum bakımından oldukça zengindir.
YULAF: Çok iyi bir magnezyum deposu olan yulaf lifli bir bitkisel gıdadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren yulaf, kemikleri besler. Alerji riski düşük olan yulaf besleyici bir gıdadır.
PEKMEZ: Pekmez bebekler için besleyici bir gıdadır. Demir bakımından zengin olan pekmez alyuvar yapımı için büyük önem taşır. Kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir.
HURMA: A, C, B12, D, B6 vitamini ve kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum mineralleri açısından oldukça zengindir. İçinde bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki lifler sayesinde kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir