Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Kış aylarında en sık yaşanan sağlık sorunlarından birisi burun tıkanıklığıdır. Bu rahatsızlık yetişkin, çocuk, bebek ayırt etmeksizin her yaş gurubunda görülür. Burun tıkanıklığı giderilmediği zaman gündelik hayatı olumsuz etkiler. Nefes alıp vermede yaşanan güçlük uyku ve yemek düzenini bozarak başka sorunları da beraberinde getirir.

Burun Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Bebekler yaşamın ilk 6 ayında sadece burundan solunum yapar. Ağızdan solunum iç güdüsüne sahip olmayan bebeklerde olası bir burun tıkanıklığı tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı olduğu durumlarda bebekler hırıltılı nefes alır. İştahsızlık, uyurken horlama, gaz sancısı, huzursuzluk, ağlama nöbetleri, düşük enerji, ağızdan nefes almaya çalışma, emerken memeyi bırakma, uykuya dalmada güçlük gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığı genellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi gribal enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkar. Bebeklerde burun tıkanıklığı biraz daha farklıdır. Bebeklerde görülen burun tıkanması; mevsim geçişleri, üst solunum yolu enfeksiyonu, düşük nem oranı, reflü, alerjik durumlar, geniz etine bağlı olarak gerçekleşir.

Burun Tıkanıklığı Bebeklerde Ne gibi Sorunlara Yol Açar?

Nefes almakta güçlük çeken bebekler huzursuz ve keyifsiz olur. Bebeklerin yaşam kalitesi düşer. Uyuma güçlüğü çekerler. Gece uykuları çok sık bölünür. Bebekler düzenli uyku çekemediği için büyümesi yavaş gerçekleşir. Nefes alma güçlüğü çeken bebekler annelerini emerken zorlanırlar. Bu zorluk bebeklerde iştahsızlığa ve beslenmeyi reddetmesine yol açar. Beslenme ve nefes alma ağızdan gerçekleştiği için bebekler daha fazla hava yutar. Bu da bebekte gaz sancısını arttırır. Tıkanma enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşmişse uzun dönemde orta kulak iltihabı başta olmak üzere birçok solunum yolu enfeksiyonuna dönüşebilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Anne ve babalar burnu tıkanan bebeklerinin burnunu açmak için nasıl bir yöntem izleyecekleri konusunda sıkıntı yaşar. Burun tıkanıklığını gidermek için birçok yöntem kullanılır. Enfeksiyon, alerji ve mevsim geçişlerinde oluşan tıkanmalar için doktor size uygun bir sprey ve burun damlası verir. Enfeksiyon kaynaklı burun tıkanıklığında enfeksiyon tedavi edilmediği sürece burun tıkanıklığı devam eder. Her ürün ve uygulama bebeğe uygun olmayabilir. Bu yüzden doktora danışmadan burun tıkanıklığı tedavisi uygulanmamalıdır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Karşı Alınabilecek Önlemler

Bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı önemlidir. Bebeklerin burun kanalları dardır. Ortamın sıcaklığı arttıkça daha sık burun tıkanıklığı yaşanır. Bebeğin odasının 23 derece olmasına özen gösterin. Bebeğin bulunduğu ortamın nem oranı %45 olmalıdır. Kışın kullanılan klima ve kalorifer havayı gereğinden fazla kurutur. Bebeğin odasındaki nem ve ısı dengesini sağlamak için ısı ölçer kullanın. Bebeğin bulunduğu ortamı sık havalandırın. Gece yatmadan önce bebeğe ılık su ile banyo yaptırmak, buhar ile burun kanallarını yumuşatın. Bu süreçte bol sıvı almak, bebeği bol bol emzirmek bebeği rahatlatır.  Burun tıkanıklığı sorunu yaşayan bebeklerin yastığı dik konuma getirilerek bebeklerin daha rahat nefes alması sağlanmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir