Çalıkuşu

ARKA KAPAK BİLGİSİ:
Dördüncü sınıftayım. Yaşım on iki kadar olmalıydı. Fransızca muallimimiz Sör Aleksi bir gün bize yazı vazifesi vermişti. “Hayattaki ilk hatıralarınızı yazmaya çalışın. Bakalım neler bulacaksınız? Sizin için güzel bir hayat temrini olur” demişti.

Hiç unutmam; yaramazlığından, gevezeliğimden bıkan sörler o sınıfta beni arkadaşlarımdan ayırmışlar, bir köşede tek kişilik bir küçük sıraya oturtmuşlardı.

KİTABIN ÖZETİ:
Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Reşat Nuri Güntekin’i birçok eseri film ve dizilere konu olmuştur. Bunlardan biri de Çalıkuşu’dur. İstanbul’daki eğitiminin ardından Anadolu’ya öğretmenlik yapmaya giden Feride’nin hayatını konu olan bu eser adeta Yeşilçam filmleri tadında. Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu kitabının konusu ise şöyle;

Subay babası ve hasta annesiyle yaşayan Feride oldukça hırçın ve yaramaz bir kızdır. Hiç diğerlerine benzemez ve oldukça hareketlidir. Babası subay olduğu için beraber çok vakit geçirememişler ve annesi de vefat edince o teyzeleri ile yaşamaya başlamıştır. Teyzesi Besime Hanım’ın iki çocuğu vardır. Kamran ve Necmiye. İstanbul’a yerleştikten sonra Feride’yi yatılı Fransız okuluna vermişler ve on yıllık yatılı okul süreci başlamıştır. Feride okulda çok ders dinlemediğinden ve bir gün hocalarından kaçarken ağaca tırmandığından ona hocası Çalıkuşu adını vermiştir. O günden itibaren adıyla değil lakabıyla çağrılır olmuştur. Feride kimseden çekinmez fakat sadece kuzeni Kamran’a karşı bir çekimserliği vardır. Bu nedenle onunla hep çekişir ve atışırlar. Ayrıca okuldaki arkadaşları onun hiçbir zaman evlenemeyeceğini söyleyince o da kendince bir aşk senaryosu yazmıştır. Bütün herkese kuzeni Kamran ile birbirlerini sevdiklerini anlatmıştır. Arkadaşları pek inanmasa da birden Kamran’ın okula ziyaretlerini ve getirdiği hediyeleri görünce inanmaya başlamışlardır. Kamran’ın okula gelmesi ise şu olaydan dolayı olmuştur. Feride yine bir gün ağaca tırmanıp dalında oturduğunda aşağıdan gülüşme sesleri gelmiş ve baktığında kuzeni ve dul Neriman’ı çok yakın bir şekilde görmüştür. İstemsizce ses çıkarmış ve bunun üzerine Neriman koşup gitmiş Kamran ise Feride’yi uyarmıştır. Feride bir şey söylemesin diye de sürekli onun yanına gitmiş bu da Feride’nin oyunu için iyi olmuştur.

Günler geçtikçe iki kuzen çok yakın olmuşlar birbirlerini sevmeye başlamışlardır. Feride bu durumu akrabası Müjgan ile paylaşmış, Müjgan da Kamran’a söylemiştir. Bunun üzerine Kamran da Feride’ye aşkını ilan edip evlenmek istediğini söylemiştir. Kısa sürede nişanlı olmuşlardır. Fakat bir gün eve gelen yaşlı bir kadın Feride’yi görmek istemiş ve ona tanıdığı bir kızın kuzeninden hamile kaldığını ve kanıt olarak da Kamran’ın yazdığı bir mektubu yanında getirmiştir. Feride bunu gördüğü gibi hemen evden kaçıp gitmiş ve iş aramaya başlamıştır. Gizlenmek için annesinin dadısının yanına gitmiş ve orada kendine bir iş bulmuştur. Zeynel’i köyünde öğretmen olacaktır.

Öğretmenlik yaptığı yeri seven çalıkuşu bir günlük tutmaya başlamıştır. Burada öğrencilerini, yaşadıklarını anlatmıştır. Hatta bir tane kız çocuğunu anne gibi sevmiş ve onu evlatlık olarak almıştır. Feride Zeynel’i köyünden ayrılıp Anadolu’da bir yere geçmiş fakat burada da çok durmamıştır. En sonunda iş aramak için gittiği maarif nazırı ona iş teklifinde bulunmuştur. Kızları için Fransızca dersleri vermesi karşılığında evinde kalabilecek ve maaş alabilecektir. Daha sonra bu bey Feride’yi nikahına almış ve bir gün günlüğünü de bulmuştur. Onun Kamran’a olan sevgisini öğrenmiş ve küçük bir oyunla onu Kamran’a göndermiştir. Ayrıca günlüğün içine bir mektupta yazarak çalıkuşunu hiç bırakmamaları gerektiğini eklemiştir. Kamran ve Feride birbirlerini gördükten sonra herkesin de desteğiyle tekrar nişanlanmışlar ve evlenmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir