Çocuğum Ders Çalışmayı Neden Sevmiyor?

Anne ve babaların en çok şikayet ettiği konulardan birisi çocuklarının ders çalışmaması konusudur. Çocuk ne kadar çalışıyor olsa da bu çalışma miktarı anne ve babaların gözünde hep yetersiz kalır. Anne ve babalar ister ki çocukları uçsun. Kanadı olmayan bir çocuk nasıl uçabilir, üstelik anne ve baba olarak çoğu zaman çocuklara bırakın kanat takmayı onlara ağırlık bağlayıp hareket etmelerini engelliyoruz. Bunu birçok anne ve baba inanın isteyerek değil, farkında olmadan yapıyor.

Şimdi size bir olay anlatıp ne demek istediğimi daha güzel anlatacağım. Antalya Gazipaşa’da bir tatlıcı dükkanına girdim. Mekan ismi verip hiçbir esnafın benim yüzümden satışının düşmesini istemem. O yüzden isim vermeden olayı özetleyeceğim. 1 porsiyon tatlı dedim. 4 dilimden oluşan tatlı tabağını önüme koydu. İçimden dedim acaba bu bana yetecek mi? 2 dilim yedikten sonra kesildim diğer 2 dilimi yiyemedim. Aradan biraz zaman geçti. Şanlı Urfa Akçakale ilçesine kayınbabamı ziyaret etmek için gidiyordum. Yol üstünde terminalde tatlı satan 1 yere oturdum. 1 porsiyon tatlı istedim. 6 dilimden oluşan 1 porsiyon tatlıyı getirdi. Oh be iyiymiş bu bana yeter dedim. 6 dilimi oturup yedim. Hani bir 16 dilim daha olsa yine yerdim. Gazipaşa’da 2 dilimde kesilmiştim ama burada 6 dilimi çok rahat yedim. Çünkü tatlının şekeri, kıvamı yerindeydi. Yani insanın sindirim sistemine dokunmayacak şekilde üretilmişti.

Yukarıdaki olayı size niye anlatmış olabilirim, bir tahmininiz var mı? Hemen bu konuya bir açıklık getireyim. Evde bizim baskı yaparak verdiğimiz eğitim Gazipaşa’da ki tatlıya benzer. Yoğun kıvamlı (şekerli) olduğu için bunu bünyenin kabul etmesi zordur. 1 Bardak şekeri çocuğa zorla yedirmeye çalışıyoruz. Çocuğun şekeri yememekte ısrar etmesi gayet normaldir. Bir de her şey siz istediğiniz için gerçekleşmektedir. Bazı şeyler çocuğun içinden gelmesi gerekir.

Çocuğunuz ders yapmayı sevmiyor mu? Böyle olmasında sizin de payınız var. İyi de ben ders çalışma demiyorum ki, sürekli ders çalış diyorum nasıl olur da benim payım var demeyin. Sizin tavır ve davranışlarınız, sürekli ders ders diyerek başının beyninin etini yemeniz onu dersten soğutmaktadır. Ya da her ders yaptığında ona ödül vermeniz onun ödüle alışmasına, doyumsuz olmasına ve içinden gelmeden sırf ödül alabilmek için ders yapmasına neden olur.

Peki çocuğa ders nasıl sevdirilir? Hemen bu konuya açıklık getirip yazı dizimize son verelim. Lafı çok uzatıp sıkıcı bir yazar olmak istemiyorum. Çocuğa dersi sevdirmek için ilk etapta çocuğa iyi bir ders çalışma ortamı ayarlayın. Çalışma ortamında çocuk bilgiye kolay ulaşmalı ve dikkatini dağıtacak unsurlar olmaması gerekir. Evde bir düzen oluşturun. Bu düzene siz dahi herkes uymalıdır. Ders yaparken çocuğun yanında yer alıp ona yol gösterin. Onun adına ödevleri yapmayın, soruda doğru cevabı direk söylemeyin. Bunun yerine ipucu vererek cevabı kendisinin bulmasını sağlayın.

Çocuğunuz az yada çok ders yaptığı zaman onu ödüllendirin. Çalışmasını küçümsemeyin ve yetersiz görmeyin. Çocuğa sabahtan akşama kadar bilgi empoze etmeye çalışmayın. Onu doğal haline bırakıp kendi hızıyla öğrenmesini sağlayın. Onu zengin öğrenme ortamlarına sokun. Bunu yaparken de oyun, sohbet, konuşma havasında yapın. Kesinlikle ona bir şeyler öğretmeye çalıştığınızı onun fark etmemesini sağlayın. Fark etmeden onun öğretmeni, yol göstereni ve kılavuzu olmaya çalışın. Tüm bunları yaptığınızda bakın nasıl da her şey yoluna giriyor. Bir başka yazı dizisinde görüşmek üzere hoşça kalın.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Author: Samet Berber

3 thoughts on “Çocuğum Ders Çalışmayı Neden Sevmiyor?

  1. Ebeveynlerde aslında bir korku içinde bulunmaktalar.çocuğumuz şu sınavı başaracakmı, bu Sınav başaracakmı, ya yapamazsa korkuları , bu tür davranışlara sebep olabilmektedir diye düşünüyorum.Eğitim sistemini güncelleme zamanı gelmiş hatta geçmiştir diye düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir