Çocuklar neden yalan söyler?

Gerçeğe uygun olmayan, doğru olmayan sözlere yalan denir. Yalan çoğu zaman gerçeği gizleyip, karşı tarafı aldatmak için söylenir. Yalan gerçek olmayan söylemlerdir. İnsanların yalan söylemesinin altında yatan vevobahis temel nedenler; genelde cezadan kaçmak ya da kazanç sağlamak içindir. Bu kazançlar maddi ve manevi olabilir.

3 yaşındaki çocuklar hayalindeki şeyleri gerçekmiş gibi anlatabilir. Bu yüzden 3 yaşındaki çocukların söylediği şeyler yalan olarak kabul edilmez. bahsegel bu söylemler gelişimsel sürecin bir parçası olarak kabul edilir. Okul dönemde çocuklar daha çok ilgi çekmek için yalan söylerler. Bu dönemde çocuklar aldatmaktan çok ilgi çekmek için yalan söyler. Bu süreçte anne ve babalara betpas düşen temel görev; çocuklarına iyi anlamak, onlara yeterince ilgi göstermelidir.

Baskıcı ve suçlayıcı bir aile ortamında büyüyen çocuk davranışlarının sorumluluğunu almak yerine, cezadan kaçmak adına yalan söyleyebilir. Fiziksel şiddet gören, tehdit edilen çocuklar ceza almamak için çok sık yalana başvurur.
Yalanı çocuklar daha çok ceza almamak ve şiddet görmemek için başvurur.

Sosyal ortamda kendini değersiz hisseden, özgüveni düşük olan çocuklar kendilerini yükseltmek, beğenilmek ve dikkat çekmek için doğru olmayan söylemlerde bulunur.

Çocuklar çoğu zaman anne ve babalarını taklit eder. Bu yüzden anne ve babalar yalan konusunda çocuklarına çok iyi örnek olmalıdır. Çocuğun yanında yalan kesinlikle yüceltilmemelidir.

Çocuğa yeterince ilgi göstermemek, devamlı olumsuz davranışlarını eleştirmek, aşırı tepki vermek, şiddet uygulamak, çocuğun kendi değerlerini sorgulatır ve çocuğu yalan söylemeye iter.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir