Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklar Neden Ders Çalışmak İstemez?

Çocukların ders çalışması bütün ailelerin ortak sorunudur. Anne ve babalar çocuklarının sürekli ders çalışması için şikâyette bulunur. Çocuklarına sürekli oğlum ders çalış demesi çocuklar için itici gelir. Oysaki ders çalışma çocuğun içinden gelmelidir.

Ders Çalışma Alışkanlığı Küçük Yaşta Aşılanmalıdır

Ders çalışma alışkanlığı çocuklara küçük yaşta aşılanmalıdır.  İlkokul 1. sınıftayken çocuğa düzenli ders çalışma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Anne ve babalar çocuklarıyla birlikte ödevlerini yapmalıdır. Ödev yapmadan kastımız çocuğun adına ödevi yapmak değil, çocuğa yol göstermektir. Çocuk nasıl ders çalışacağını ilk etapta bilemez. Çocuk düzenli ders çalışma alışkanlığı kazanıncaya kadar, çocuğa rehberlik etmek gerekir.

 

Evde Düzenli Bir Ortam Oluşturun

Çocuğun ders çalışmasında evdeki düzeni önemi büyüktür. Bu yüzden anne ve babalar evde bir düzen oluşturmalıdır. Çocuğun uyku saati, yemek saati, ders çalışma saati, televizyon izleme saati önceden belirlenmelidir. Çocuklar bir plan dahilinde çalışmalıdır. Ders çalışma konusunda evde özendirici bir ortam oluşturulması gerekir. Çocuğum sağlıklı ders çalışabileceği bir odası olmalıdır. Çocuğun odasında dikkat dağıtacak hiçbir şey bulunmamalıdır.  Çocuk evde bilgiye kolay bir şekilde ulaşması gerekir. Her akşam 6 ile 8 arasında ödevlerini yapmalıdır.

Ödev Konusunda Çocuğunuzu Kontrol Edin

Çocuk ödevi yaparken çocuğun başında bulunmalı, yaptığı ödevi kontrol etmelidir.  Çocuk kendi haline bırakılmamalı, git odanda ödevini yap denilmemelidir.  Çocukların ödev yapma alışkanlığı kazanmasında anne ve babaya önemli görevler düşer. Çocukların televizyon karşısında ders yapmasına izin verilmemelidir. Çocuğa ders yapma konusunda özendirici ortamlar oluşturulmalıdır. Ödevini yapmadan uyumasına izin verilmemelidir.

Ödev Yapma Konusunda Çocuğunuzu Bilgilendirin

Ödevi neden yapması gerektiği, ödev yapmadığı zaman başına neler geleceği, ödev yaptığı zaman çalışkan bir öğrenci olacağı açıklanmalıdır. Her ne sebeple olursa olsun çocuğu bir başka çocukla kıyaslamayın. Tüm bu saydığımız şartları tamamladığınızda çocuğunuz ders çalışmaya başlayacaktır.

Çocuğa Rahat Bir Ortam Oluşturun

Ders çalışma konusunda çocuğa baskı yapmayın. Çocuğu rahat bırakın. Çocuğa evde küçük de olsa görev ve sorumluluklar verin. Yoksa çocuk her şeyi sizden bekler ve tembelleşir. Takıldığınız noktalarda uzman desteği almaktan çekinmeyin. Bir başka yazı dizisinde görüşmek üzere hoşça kalın.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir