Çocuklara Düzen Alışkanlığı Kazandırma

Anne ve babalar çocuklarının dağınık olmalarından şikayet ederler. Yoğun iş temposunda çalışan anne ve babalar çocuklarının dağınık olmasına katlanamazlar. Çocuklardaki dağınıklığı önlemek için ilk önce çocuklara düzen alışkanlığı kazandırmak gerekir. Çocuklara düzen alışkanlığı kazandırmak için uzmanlar şunları tavsiye etmektedir. Evin belirgin kuralları olmalıdır. Çocuklar zevk odaklı yaşar. Bu yüzden sorumluluk bilinci çocuklarda gelişmemiştir. Oyuncaklarını dökerek oynayan çocuklara oyunları bittikten sonra mutlaka oyuncakları toplatılmalıdır. Çocuklara oyuncak vermeden önce kuralları belirleyin. Oyun bittikten sonra tekrar oyuncakları toplaması gerektiğini anlatın.

Çocuklara düzenli olmanın önemini anlatın. Anne ve baba olarak çocuklarınıza düzen konusunda iyi model olmalısınız. Anne ve baba evde düzenli olmalıdır.

Çocuklarla gönül bağı kurun. Çocuklardan beklediğiniz davranışları çocuklara iyi anlatmalısınız. Çocuklardan beklenen davranışları yazıp evin uygun bir yerine asın. Koymuş olduğunuz kuralların takipçisi olun. Çocuklar boşlukları ve fırsatları iyi değerlendirirler. Takibi bırakırsanız yapmamaları gereken faaliyetleri yaparlar. Boşlukları iyi istismar ederler.

Çocukların doğru davranışlarını taktir edin. Çocuklar doğru davranış sergilediklerinde taktir edilmeyi beklerler. Taktir etmek çocukların doğru davranışlarını pekiştirir. Çocukların eğitsel gelişimlerine dikkat etmek, çocuklara doğru davranış kazandırmaya gayret etmelisiniz. Çocuklara evde görev ve sorumluluk vermelisiniz.

Evde herkesin görev ve sorumluluğu olmalıdır. Görev ve sorumluluğunu yerine getirmeyen bireylere bir yaptırım uygulanmalıdır.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir