Çocuklarda Merhamet Duygusu Nasıl Gelişir?

İnsanların iyiliğini isteme ve yardım etme arzusuna merhamet denir. Merhamet tüm canlılar için dünyayı güvenilir kılan bir duygudur. İnsanları hassas ve duyarlı hale getirir. İnsanı insan yapan değerler merhamet ve vicdan duygusu ile gelişir. İnsanda var olan merhamet duygusu korunmalı ve geliştirilmelidir.

Çocukların temel ihtiyaçlarını zamanında karşılama, çocuğun anne ve babasıyla sevgiye dayalı iletişim kurması, çocukları zararlı alışkanlıklardan korumak çocukta merhamet ve vicdan duygusunu geliştirir. Merhametli ve şefkatli çocuk yetiştirmek istiyorsanız öncelikle sözleriniz ve davranışlarınızla göstermelisiniz. Merhamet ve sevgi önce anne ve babada başlar sonra çocuklara yerleşir. Anne ve baba aile bireylerine karşı saygılı, yardımsever, anlayışlı ve sevgi dolu olursa çocuklarda vicdan ve merhamet duygusu gelişir. Çocukları olumsuzluklardan uzak tutmak, güzel örnekler göstermek çocuklarsa merhamet ve vicdan gelişimine katkı sağlar.

Çocuklarınızın merhametli olması için çevrenizdeki komşulara ve insanlara karşı yardımsever olmalısınız. Doğayı, ve hayvanları çocuklara sevdirin. Çocuklara karşılık beklemeden iyilik yapmanın ne kadar ulvi bir davranış olduğunu anlatın. Aile içinde bireyler birbirlerine sevgi dolu davranışlarda bulunarak çocuklara karşı iyi bir model olmalısınız. Sevgi dolu sıcak bir aile ortamında yetişen çocuklar başkalarının duygularına karşı daha duyarlı olurlar.

Uyuyan bir yabancının üstünü örtün. Çocuğunuz yere düştüğü zaman ona kesinlikle bağırmayın. Ona sarılarak acısını hissettiğinizi ona hissettirin.  Maddi durumu iyi olmayan insanlara yardım edin. Kıyafetlerinizi, oyuncaklarınızı çocuğunuzla birlikte seçip ihtiyaç sahibine verin.  Sofra hazırlama, bulaşık makinesi boşaltma, küçük kardeşle ilgilenme, çöp atma gibi çocuğa evle ilgili görev ve sorumluluk verin. 

Davranışların diğer insanları nasıl etkilediğini çocuklarınıza anlatın. Arkadaşlarına zarar verdikleri zaman empati yaparak olayı anlamalarını sağlayın. Çocuğunuzun haksızlık yapmasına müsaade etmeyin. Kurallarınız açık ve net olmalıdır. Çocuklarınızın duygularını anlayıp onlara yardımcı olun. Karşılık beklemeden iyilik yapmanın ne kadar ulvi bir davranış olduğunu çocuğunuza davranışlarınızla ve sözlerinizle ifade edin. Karşılık beklemeden iyilikler yapın. Çocuklar iyi davranış sergiledikleri zaman mutlaka çocukları ödüllendirin.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir