Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Çocuk sağlığında ve gelişiminde uykunun yeri ve önemi büyüktür. Anne ve baba olarak çocukların uyku düzenini ilk etapta bizim sağlamamız gerekir. Çocuğun uyku saati belli olmalıdır. uyku saatini rutine bağlamamız gerekir. Çocuk saat kaçta uyuyacağını, kaçta kalkacağını önceden bilmelidir. Çocukların günde en az 8 saat en fazla 12 saat uyuması gerekir. Çocuklar akşam en geç saat 22 de uyuması, sabah ise 7’de kalkması gerekir.

Uyku Öncesi Yapılması Gerekenler
Uyumadan önce çocuğa kitap okumak, çocukla vakit geçirmek gerekir. Çocuklar uzun süre bilgisayar ve televizyon başında kalmaması gerekir. Uyumadan önce her gün çocuğun en az 15 dakika kitap okuması sağlanmalıdır. Uykunu süresi kadar uykunun kalitesi de önemlidir. Kaliteli bir uyku için çocuğun yatağını iyi olması gerekir. Yatağını yastığı yüksek olmaması gerekir. Uyumadan önce çocuklara mutlaka bir bardak süt içerin. Uyumadan önce çocuğa masal anlatmak, şarkı söylemek gerekir. Tüm bu söylediklerimizi yaptığınız zaman göreceksiniz çocuğunuz çok rahat bir uyku çekecektir. Uyku öncesi çocuklara rahatlatıcı bitki çayları içirebilirsiniz. Özellikle melisa çayı uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Çocukları Şiddet İçerikli Filmlerden Uzak Tutun
Küçük çocuklar tek başına uyumaktan korkarlar. Bu yüzden anne ve baba olarak çocukların bu korkuyor yenmesi için ilk etapta çocukların yanında uyuyunuz. Çocuklara şiddet içerikli filmler izletmek, çocukların uykularında kabus görmesine neden olur. Çocukları korkutmak için söylediğiniz sözler çocuğun bilinç altına yerleşip bu sözler rüyalarında kabusa neden olur. Yemek yemezsen seni kurtlara vereceğim demek çocuğun uykusunda kabus görmesine neden olur. Bu yüzden anne ve baba olarak çok dikkatli olmalı, çocuklara kötü hikayeler anlatmamalıyız.

Uyku Konusunda Çocuğu Zorlamayın
Uyku konusunda çocuğa baskı yapmak, çocuğu zorlamak doğru değildir. çocuğa uykunun öneminden bahsedin. Neden uyuması gerektiğini, iyi bir uyku çekmezse gününün kötü geçeceğini anlatın. Uykunun insan sağlığı için önemini çocuğa anlayacağı dille anlatın. Çocuklara uyumasını kolaylaştıracak etkinlikler tasarlayın. Gün boyu çok yorulan aşırı efor sarf eden çocuklar deliksiz uyku çeker. Bu yüzden çocukların enerjisini atacağı etkinlikler düzenleyin. Doktor tavsiyesi olmadan çocuğa kesinlikle uyku ilacı tarzı ilaçlar içirmeyin. Bir başka yazı dizimizde görüşmek üzere hoşça kalın.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir