Dünyayı Perişan Eden Koronavirüs

Koronavirüs (Koronavirüs) ilk kez nerede görüldü?

Koronavirüs ilk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktı. Virüs Antarktika kıtası hariç tüm kıtlara hızla yayıldı. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Koronavirüs (Covid 19) pandemi olarak kabul etti.

Koronavirüs Türkiye’ye Ne Zaman Girdi?

Koronavirüs ülkemize ilk olarak 10 Mart 2020 tarihinde 1 kişiye yapılan testin pozitif çıkmasıyla görüldü. Kısa sürede hızla yayılmaya başladı. 5 Nisan 2020 itibari ile ülkemizde 751 kişi hayatını bu salgın yüzüne kaybetti. Salgında dünya genelinde 60 binden fazla insan hayatını kaybetti. Salgın en fazla İtalya ve İspanya’da can aldı.

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüs olan kişilerde; kuru öksürük, ateş, halsizlik, kas eklem ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürree, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtiler görülür. Şiddetli vakalarda ise zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği görülür.

Koronavirüs (Koronavirüs) zararları nelerdir?

Koronavirüs soğuk algınlığına benzeyen bir hastalık olup ağır tablolarda ölüme neden olmaktadır. Ciddi koronavirüslerde pnömoni, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gözlenir.

Koronavirüste riskli kişiler kimlerdir?

Koronavirüs; yaşlılarda, kanser hastalarında, bağışıklığı baskılayan akciğer hastalarında daha ağır seyreder. Virüs herkesi etkileyebilir. Henüz Covid-19’u önleyebilecek bir aşı yoktur; ancak bağışıklık sistemi güçlendirilerek koronavirüse karşı vücut direnci artırılabilir.

Koronavirüs kuluçka süresi ne kadardır?

Koronavirüs (Covid19) kuluçka süresi 14 gündür. İnbübasyon süresi 2-14 gün arasında değişir. Grip ve soğuk algınlığı kaynaklı hastalıkların kuluçka süresinden daha uzun sürer.

Koronavirüs hangi yolla bulaşır?

Koronavirüsün çok korkutmasının sebebi yayılım hızının yüksek olmasıdır.  2002 yılında ortaya çıkan Sars virüsünün bulaşması yavaş ve kısa sürede öldürürken, bu virüsün yayılması çok hızlıdır.  Virüsün 100’ün üzerinde çeşidi bulunmaktadır. Hayvanlarda enfeksiyona yol açan virüslerden bulaşır. İnsanlara geçen virüs hafif soğuk algınlığı ile atlatılır.

Koronavirüs (Koronavirüs) neden olur?

Koronavirüs gribal enfeksiyonlara benzer şekilde bulaşır. Hapşırık, öksürük sonucu havadan damlacık yoluyla solunum sistemine ulaşır. Virüs yüzeylerden temasla ağız ve gözlere bulaşır.  Virüs bulaştıktan sonra 5-11 gün içinde öksürük ve ateş gibi şikâyetlerle ortaya çıkar. Hastalık tanısı solunum yollarından salgılanan örneklerle konulur. Üst solunum yollarında meydana gelen bu tablo kısa sürede alt solunum yollarını da etkileyerek ölümcül hale gelir.

Koronavirüsten korunma yolları nelerdir?

Koronavirüsten korunmak isteyen birisi öksürür ve hapşırırken ağzını ve burnunu mutlaka mendille kapatmalıdır. Mendili bir kez kullanıp çöpe atın. Mendiliniz yoksa hapşırırken dirseğin iç kısmını kullanın. Bu şekilde ağızdan çıkacak damlacıkların havaya yayılması önlenmiş olur. Fiziksel yakın temastan uzak durun. Tokalaşma ve sarılmaktan kaçının. Kirli ellerle ağız, burun, göz ve yüze temas etmeyin. El hijyenine önem verin. Elleri en az 20 saniye su ve sabunla yıkayın. Su ve sabun yoksa eller mutlaka el antiseptiği ile temizlenmelidir. Ev ve iş yerlerini sık havalandırın. Kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmaktan kaçının. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için düzenli ve dengeli beslenin. Stres ve kaygıdan uzak durup psikolojinizi sağlam tutun. Günde en az 8 saat düzenli uyku çekin.  Gıdaları tüketmeden önce mutlaka yıkayın. Kapı kolları gibi herkesin sıkça temas ettiği yerleri iyi bir şekilde dezenfekte edin. Dışarı çıkarken mutlaka maske takın. Maskeyi eve geldiğiniz zaman çöpe atın. Maskeyi çıkarırken maskenin ön yüzüne temas etmeyin. Eve geldiğiniz zaman bütün kıyafetlerinizi çıkarıp güzel bir banyo yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir