Einstein Hayatını Kurtarabilecek Bir Ameliyatı Neden Reddetti?

Albert Einstein zamanının ve günümüzün en saygı değer bilim insanlarından birisi. Peki, ilerleyen yaşlarında Einstein hayatını kurtarabilecek bir ameliyatı neden reddetmişti?

Kaynak: https://www.amnh.org/exhibitions/eins…

Albert Einstein insanlık tarihinin en büyük bilim insanlarından birisi.

Kendisi fiziğe çığır açan katkıları ve olağanüstü zekasıyla tanınır. Hakkında az bilinen bir gerçek ise hayatını kurtarabilecek bir ameliyatı reddetmiş olmasıdır. Neden mi?

Albert Einstein yaşlandığında kritik bir durumdaydı. Önünde iki seçenek vardı. Hayatını kurtarabilecek bir ameliyat geçirmek ya da doğal yollar ile öbür dünyaya geçmeyi kabullenmek.

Albert Einstein ikinci seçenek olan doğal yollar ile gitmeyi tercih etti. Nedenini sorduklarında ise ‘Gitmek istediğimde gitmek istiyorum. Hayatı yapay olarak uzatmak tatsızdır. Payıma düşeni yaptım, gitme zamanım geldi ve bunu zarifçe yapacağım.’ dedi.

Einstein’ın bu sözlerinin arkasındaki neden ise inatçılıktan daha fazlasıydı.

Albert Einstein’ın seçiminin arkasındaki sebep hızlıca alınmış veya inatçılıktan kaynaklanan bir seçim değildi. Einstein, doktorları ile konuşup durumun avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirdi ve durum üzerine kendi anlayışına göre bir karar verdi.

Einstein’ın seçimi, kendisinin derin ve içe dönük doğasını ve ölümü ile sarsılmaz bir cesaretle yüzleşebilme yeteneğini gösterir.

Einstein hayatını kurtarabilecek bu ameliyatı reddederek, ölümün kaçınılmaz gerçekliğini benimsedi ve olayların doğal seyrini kabul etti. Einstein öldükten ve otopsisinden sonra yakıldı ve külleri bilinmeyen bir yere serpildi.

Einstein sadece buluşları ile değil hayata olan bakış açısı ve duruşu ile de bir efsaneydi.

Sizce Einstein’ın bu seçimi doğru bir karar mıydı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir