Erdoğan talimatı vermişti: Tarım Kredi Marketleri’nde indirim yarın başlıyor

Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde 30’un üzerinde temel tüketim eserinde indirim başladı. 1.400 markette etiketler değiştirildi. Hafta başına kadar bütün eserlerde indirimler devreye girmiş olacak.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Vatandaş sepetini daha ucuza dolduracak” dedi. Kimi eserlerde çok önemli indirim yaptıklarını belirten Aydın, bilhassa tedariki daha rahat sağlanan eserlerde daha yüksek oranlar uyguladıklarını söyledi.

İSTİKRARLI FİYAT POLİTİKASI

Tarım Kredi Kooperatifleri indirim gelecek eserlerin listesini açıklamıştı. Buna nazaran, bir konutun gereksinimi olan temel besin eserlerinin tamamı listeye alındı. Makarna, un, salça, pirinç, bulgur, mercimek, nohut, fasulye, şeker, ayçiçek yağı, zeytin yağı, tavuk eserleri, tam yağlı süt, yarım yağlı süt, yumurta, peynir, tereyağı, bal, zeytin, çay, Türk kahvesi, patates, kuru soğan, karpuz, kavun, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, sıvı sabun, kağıt peçete, rulo havlu, kolonya, bebek bezinde indirim planlandı.

VATANDAŞ NEFES ALACAK

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın indirim yapılacağını duyurmasının akabinde Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ziyan edeceğine yönelik tenkitlere de karşılık veren Aydın, maliyetler artsa dahi uzun müddet fiyatları tıpkı formda tutmaya çalışacaklarını anlattı.

Aydın, “Zarar etmeyeceğiz ancak kâr da etmeyeceğiz. Burada finansal bir yapı kurduk. Aracıyı ortadan kaldırıp, üreticinin daha da fazla kazanacağı bir sistem inşa ediyoruz. Hem üreticiyi destekliyoruz hem vatandaşı ucuz besinle buluşturmaya çalışıyoruz. Öbür marketler tedarikçilerine 120 güne kadar ödeme yapıyor. Biz bunu 60 güne indirdik. Üreticiye nefes aldırıyoruz, burada finansal maliyet yaratmayarak oradaki avantajı vatandaşın lehine kullanıyoruz” diye konuştu.

CEP MARKETLERDE DE SATILACAK

Kooperatif marketlerin 1.400’e yakın hizmet noktası var. Yıl sonuna kadar sayı 2 bine çıkacak. Aydın, daha fazla vatandaşa ulaşmak için vilayetlerdeki kooperatif depolarında da cep marketler aracılığıyla ucuz besin satacaklarını bildirdi.

ET SATIŞI İÇİN HAZIR

TARIM ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Kooperatif Marketler’de kasap reyonlarının da açılacağını duyurmuştu. Edinilen bilgiye nazaran, bu mevzuda da çalışma yapılıyor. Et Süt Kurumu’nun (ESK) çalışması tamamlanınca Kooperatif Marketler’de et de satılacak. ESK, küçükbaş hayvan etinde yüzde 25 indirim yapmıştı. Büyükbaş hayvan etinin de önümüzdeki günlerde yüzde 30-35 indirimle satılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.