Evlerimizi Nasıl Okula Çeviririz?

Çocukların evde ders çalışmamasından anne ve babalar genelde şikayet ederler. Anne ve baba olarak olaya bakış açımızı değiştirmezsek bu şikayetler çocuğunuzun eğitim hayatı devam ettiği sürece devam edecektir. Çünkü olaya doğru açıdan bakmıyorsunuz. O yüzden çocuk ne kadar çalışırsa çalışsın, sizi çalışması tatmin etmediği için, çocuk çalışmıyor olacaktır.

Çocuklar evde maksimum 2-3 saat çalışması yeterlidir. Anne ve baba olarak biz istiyoruz ki gece gündüz oturup ders çalışsın. Bunlar çocuk ve gençtir. Çocukların oyun oynamaya, gezmeye, eğlenmeye ihtiyacı var. Haftanın 5 günü sabah 8 ile akşam 16 arası 8 saati okulda geçmektedir. Okuldan geldikten sonra da en fazla 1-2 saat dışarıda vakit geçirir. Sonrasında ise akşam olur evlere kapanırlar. Akşam yemeği, ders, televizyon izleme süresi 4 saattir. Çocuk yatağa 22.00 girdiğini hesap ederseniz 18 de evde olan çocuk tüm aktivite için 4 saati vardır. Bunun 1 saatlik dilimi zaten yemek faslı ile geçer. 2 saat ders çalışsa 1 saatte televizyon izlese yeterlidir. Anne ve babalar ise bu 4 saatin tamamında ders çalışmasını ister. Bunlar çocuk, robot ya da makine değildir. 4 saat çalıştıkları zaman kanat takıp uçacak değiller. Baskı ve zorlama ile 4 saat ders çalışan çocuktansa içinden gelerek 1 saat çalışan çocuk daha iyidir.

Evi okula çevirmek istiyorsanız önce bakış açınızı, kafanızı değiştirmelisiniz. Olaya bir eğitimci gibi bakmalısınız. Komşunun çocuğu ile çocuğunuzu kıyaslamayı bırakıp çocuğunuzun kapasitesini bilip bazı şeyleri kabul etmek lazım. Benim çocuğum neden matematikten 100 alamaz deyip çocuğa dünyayı zindan etmenin anlamı yok. Böyle yaparak hem başarısız hem de mutsuz çocuk yetiştirmiş olursunuz. Zararı yok çocuk başarısız olsun, ama en azından mutlu olsun. Hepimiz okuyup doktor olacak değiliz. Herkes kapasitesi ve yeteneği ölçüsünde bir meslek sahibi olur. Çocukların ne olacağına anne ve babaları değil, çocukların kendisi karar vermelidir.

Evi okula çevirmek için anne ve baba olarak bizler elimizden geleni yapmalıyız. Çocuğa iyi bir oda tesis edin. Odayı eğitime uygun hale getirin. Çalışma masası, kitaplık, kaynak kitap, hikaye, test kitapları çocuğun çalışma odasında olsun. Çalışma odası fiziki olarak öğrenmeye uygun ve elverişli olmalıdır.

Ders konusunda çocuğu yüreklendirin. Ders çalışması gerektiğini uygun bir dille anlatın. Empatik bir dil kullanın. Olumlu davranışlarını ödüllendirin. Ders konusunda baskıcı olmayın. Ona başarılı olma konusunda güvendiğinizi hissettirin. Ders çalışma alışkanlığı kazanıncaya kadar dersleri birlikte yapıp ona rehber olun. Sağlam bir diyalog, hoşgörülü yaklaşım, anlayışlı tutum çocuklarınızı ders çalışma konusunda tetikleyecektir.  Bir başka yazı dizisinde görüşmek üzere hoşça kalın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir