FETÖ sorusuna bakanlıktan yanıt yok

FETÖ sorusuna bakanlıktan yanıt yok

Hüseyin Şimşek

MHP Milletvekili Taner Osmanoğlu, TBMM Başkanlığı’na sunduğu MASAK’ın FETÖ çalışmalarına ilişkin soru önergesine yanıt alamadı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “sırrın ifşası”nın yasak olmasını gerekçe göstererek bilgi paylaşımında bulunmadı.

MHP’li Osmanoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın yanıtlaması istemiyle kaleme aldığı yazılı soru önergesinde, FETÖ’nün ABD’de reklam panolarında yayımlattığı Erdoğan karşıtı ilanları anımsattı. Osmanoğlu, “Bu görsellerde reklam maliyetlerinin Türkiye’deki örgüt üyelerinden temin edildiği ifade edilmiştir. Şimdiye kadar çok değerli çalışmalara imza atan MASAK’ın bundan sonra da hassasiyetle FETÖ’nün mali ayağına ilişkin çalışmalarına devam ettireceğine inancımız tamdır” dedi.

Osmanoğlu, önergesinde, “2020 yılında, FETÖ para trafiği içinde tespit edilen finansal işlem sayısı kaçtır” ve “FETÖ para trafiği içinde gerçekleştirilen ve tespit edilen finansal işlemler kapsamında askıya alınan para miktarı ne kadardır?” diye sordu.

‘SIRRIN İFŞASI’ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, önergedeki sorulara yanıt vermedi. Elvan, cevap metninde, “Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı tarafından 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 231’inci maddesinde belirtilen görev ve yetkiler kapsamında gerekli çalışmalar yürütülerek çalışmaların sonuçları yetkili makamlara iletilmektedir. Yürütülen çalışmaların mahiye ve detayına dair bilgilerin açıklanması, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’un 22’nci maddesi uyarında, ‘sırrın ifşa’ kapsamında yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir