Güvercinada Kalesi turistlerin ilgi odağı

Kuşadası’nın Güvercinada Kalesi, sahip olduğu tarihi ve doğal hoşluğuyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan kaleyi üç ayda 100 bin kişi ziyaret etti.

Kuşadası’nın simgesi Güvercinada Kalesi, kente tatil yapmak yahut günübirlik ziyaret için giden yerli ve yabancı turistlerden ağır ilgi görüyor.

Geçmişi 13’üncü yüzyıla kadar uzanan tarihi kale, bilhassa hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor.

Evliya Çelebi’nin “Kuşların uğramadan geçmediği tılsımlı bir ada” diye tanımladığı Küçükada’nın üzerinde yükselen Güvercianda Kalesi’ni gezenler, bol bol hatıra fotoğrafı çektiriyor.

2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne giren Güvercinada Kalesi’ni, son üç ayda ise 100 bin kişi ziyaret etti.

Tarihi kale, Kuşadası’nda yetişen 10 endemik bitki tipinden biri olan ‘tülüşah’ı müdafaa parsellerini de bünyesinde barındırıyor.

Ayrıca Güvercinada Kalesi’nin burç kısmında 14,5 metre uzunluğundaki Fin (İskece) balinası iskeleti ile ticaret gemilerinin maketleri sergileniyor.

Güvercinada Kalesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) işbirliğinde düzenlenen Maffy Kuşadası Caz Günleri ile Güvercinada Dinletileri’ne de konut sahipliği yapıyor.

Tarihi kalenin eşşiz görünümünde gerçekleşen fiyatsız konser ve dinletiler sanatseverlerden büyük ilgi görüyor.

Tarihi kalede haftada iki gün de fiyatsız spor aktiviteleri düzenleniyor.

Kanada’dan tatil için Kuşadası’na giden Marie Lozo, “Güvercinada Kalesi’ni birinci sefer ziyaret ettim. Hoş bir atmosferi var. Farklı bitki tiplerini de bir ortada görmek mümkün. Kuşadası’nı çok sevdik” dedi.

Lise öğrencisi Ceylin Karahasanoğlu ise “Güvercianada Kalesi’nin içini birinci kez bugün gezdim ve çok etkilendim. Görünümü ve tarihi dokusuyla süper bir yer” diye konuştu. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.