Kahvaltı Çocuğa Nasıl Sevdirilir

Kahvaltı çocukların sevmediği bir sabah aktivitesidir. Hayati öneme sahip bu beslenmeyi nedense çocuklar bir türlü kavrayamaz. Bu yazı dizimizde çocuklara kahvaltıyı sevdirmek adına neler yapmanız, neleri de yapmamanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Kahvaltıyı sevdirmek adına yapılacaklar şunlardır:

1- Kahvaltı saatini rutine bağlayın. Hafta içi sabah 7, hafta sonu sabah 8,30 ideal kahvaltı saatidir.

2- Kahvaltıyı çocuklarınızla birlikte hazırlayın. Böylece kendi hazırladığı şeyleri yemek çocuğa ayrı bir zevk verecektir.

3- Çocuğun sevdiği şeyleri kahvaltıya koymaya özen gösterin. Her gün aynı rutin kahvaltı yerine kahvaltıda çeşitlilik ve zenginlik sağlayın.

4- Çocuğun tabağına yiyeceği kadar koyun. Kendi bünyeniz gibi düşünüp sizin kadar yemesini beklemeyin. Bu konuda da ısrarcı olmayın.

5- Kahvaltı yaparken başka şeylerle meşgul olmasına izin vermeyin. Elinde tablet, bilgisayar ve telefonla yemek yemesine izin vermeyin.

6- Dökse de, kırsa da kendi yemeğini kendisinin yemesini sağlayın.

Çocukları kahvaltıdan soğutan durumlar şunlardır:

1- Zorla bir şey yedirmeye çalışmayın. Anne ve babalar çocuklarına bağırarak, şiddet uygulayarak, tehdit ederek, azarlayarak, fırça atarak bir şeyler yedirmeye çalışır. Bunlar yanlış tutumlardır. Çocuk zorla bir şey yerse midesi almaz kusmaya başlar. Hem de kahvaltıya karşı korku besler. Kahvaltıdan tiksinir ve midesi bulanır.

2- Çocukları kendimiz gibi düşünüp büyük tabaklarda, büyük porsiyonlarda kahvaltılık koyup, bitirmesini beklemek doğru değildir. Çocuklara yiyebileceği kadar yemek koyun.

3- Kahvaltını yaparsan sana şunu alırım, kahvaltını yaparsan parka gideriz gibi ödül vermek yanlıştır. Çocuk her kahvaltı sonrası ödül beklentisi içine girer. Kahvaltı normal bir iştir. Ödül olarak çocuğa sunulmamalıdır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir