Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Merhaba sevgili okurlarım yepyeni bir yazı dizisi ile sizinle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu yazı dizimizde sizlere evlerde yaşanan en büyük sorunlarından birisi olan kardeş kıskançlığından bahsedeceğim. Bu konu aslında çok vahim bir konudur. İlk cinayetin kardeş kıskançlığından kaynaklandığını biliyor musunuz.  Hz Adem’in oğlu Habil ile Kabil arasında yaşanan kıskançlık sonucu Kabil erkek kardeşi Habil’i öldürmüştür.

Kıskançlık gerçekten önlenip sıfırlanır mı derseniz cevabım hayır olacaktır. Fakat kıskançlığı minimum düzeye indirmek sizin elinizdedir. Kıskançlık duygusu  Allah tarafından insanoğluna verilmiş bir duygudur. Bu duygunun güzel etkileri de var. Bir erkek sevdiği kızı kıskanırsa, ona daha sıkı bağlanır, onu daha iyi sahiplenir, ona daha güzel davranır. Onu elde etmek, mutlu etmek için elinden geleni yapar.  Bu durumun tersi de mümkündür. Birçok kişi ise kıskançlığın esiri olup eşine dünyada hapis hayatı yaşatıp, ona dünyayı zindan edebilir. Kıskançlık duygusunun esiri olup sevdiğine, sevdiğine yaklaşan kişiye kötü şeyler yapabilir. Tüm bunlar yaşanmış ve yaşanması mümkün olan durumlardır.

Çocuklarda kardeş kıskançlığını tetikleyen en önemli unsur anne ve baba yaklaşımlardır. Bizde doğru olmayan bir yaklaşım vardır. 2 çocuk varsa her zaman küçük çocuğun yanında durup büyük çocuğa sen abisin, sen ablasın deriz. Büyük çocuğun hakkını yer küçüğe veririz. Küçük üzülmesin diye büyüğün duygularını hiçe sayarız. Küçük çocuğu bağrımıza basarken, büyük çocuğun duyguları olduğunu unuturuz.

Dünya bir imtihan duygusudur. Hz Yakup oğlu Hz Yusuf ile sınanmıştır. Aynı şekilde Hz Yusufun kardeşleri de Hz Yusuf ile sınanmıştır. Hz Yakup 7 çocuğu olmasına rağmen hep Hz Yusuf’u bağrına basmıştır. Baba Yusuf’um dedikçe kardeşlerinin içindeki kıskançlık ateşine odun taşıdığının farkına varmamıştır.

En sonunda kardeşleri bir yolunu bulup babamız bizi daha çok sevsin diye kardeşi Hz Yusuf’u kuyuya atmıştır.  Hz Yusuf diğer çocuklarına da Hz Yusuf’a davrandığı gibi yaklaşsaydı kardeşleri onu belki de kuyuya atmayacaktı.

Kardeş kıskançlığını önlemek adına anne ve babalar şu hususlara dikkat etmelidir:

  1. İki çocuğa da eşit davranmak gerekir. Birisine aldığınız bir şeyi mutlaka diğerine de almalısınız. Sen küçüksün daha çok yemelisin deyip çikolatanın büyüğünü küçüğe vermeniz doğru değildir. Bu tavrınız büyüğün kıskançlık duygusunu arttıracaktır.
  2. Sen küçüksün, sen abisin gibi yaklaşımlardan sıyrılın. İki çocuğunuzun da sizin için değerli ve kıymetli olduğunu onlara hissettirin.
  3. Sen büyüdün pabucun dama atıldı, bırak kardeşin oynasın, o küçük onun aklı ermiyor sen abi abla oldun şeklindeki sözler kıskanmayı tetikler. Sözlerinize ve eylemlerinize dikkat edin. Kardeşin oynasın yerine hadi beraber oyunayın deyip başlarında durup birlikte oynamalarını sağlayın. Böylece kardeşler arasındaki bağ artar, iki kardeş birbiri ile oynamaya başlar.
  4. Kıskançlığın kötü bir duygu olduğunu, kıskançlık sonucunda kişinin neler yapabileceğini, insana nasıl zarar verdiğini çocuğunuzun anlayacağı dilde bir masal yada hikaye ile anlatmalısınız. Kardeşini neden kıskanmaması gerektiğini güzel bir şekilde izah etmelisiniz.
  5. Kıskançlığı tetikleyen bir diğer unsur ise kıyaslamaktır. Bunu anne ve babalar çok sık yapar. Keşke sende kardeşin gibi olsan, bak kardeşin böyle yaptı beni hiç üzmedi gibi söylemler çocuğun kardeşini örnek almasına değil kardeşe karşı düşmanlık, kin ve kıskançlık duygusu beslemesine neden olur. Bu yüzden kıyaslama gibi bir yanlıştan mutlaka kaçınmanız gerekir.
  6. Kavga eden çocukları ayırıp mola verin. Küçük çocuğun yanında yer almaktan uzak durun. Taraf tutmanız kıskançlığı tetikler.
  7. Kardeşler arasında sorun çıktığı zaman anne ve baba çözüm odaklı yaklaşım sergilemelidir. Hemen cezaya başvurmak doğru değildir. Fiziksel cezadan sakının. Bunun yerine mahrum bırakma gibi daha etkili ve zararsız ceza türlerini seçin. Yaramazlık yapan ve kavga eden çocuklara vereceğiniz en güzel ceza hafta sonu parka götürmeme cezası olacaktır.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir