Kaynak Kitap İçin İlginç Bir Teklif

Yıl 2013 Şırnak Cizre Mehmet Akif Ersoy ilköğretim okulunda öğretmenlik yapıyorum. Ders kitaplarının yanı sıra çocuklara daha verimli olmak adına derste kaynak kitap aldırmaya karar verdik. Veli toplantısında bunu gündeme getirdik, velilerde alalım dedi. Normalde okullarda kaynak kitap aldırmak yasaktır. Ders kitaplarında etkinlikler 1-2 örnekle geçiştirildiği için takviye amaçlı kitap aldırmaya karar verdik.

 43 mevcutlu sınıfta 40 öğrenci kitap parasını getirdi. 2 tanesi yetim çocuğu olduğu için onlardan almadık. Kitapçıya da söyledik. 20 kitapta 1 tane örnektir şeklinde promosyon kitap verebileceğini söyledi. 1 öğrenci ise getirmedi. Bir gün yanıma çağırdım. Oğlum baban veli toplantısında tamam dedi ama kitap parasını göndermedi dediğim zaman, elini cebine attı. 2 paket sigara  çıkardı. Okula bunu nasıl soktu derseniz, okulda 2000 yakın öğrenci var. Her sınıfın mevcudu 45-50 ve 20 sınıf var. Her öğrencinin sabah cebini çantasını kontrol etmek mümkün değil. Neyse konuyu dağıtmayalım.

Hayırdır oğlum bu nedir dedim. Paketi masaya koydu. Hocam şu paketi görüyor musun? Benim babam bütün parasını bu zıkkıma verir. Evde 20-30 paket bu sigaradan var. Pazarda bunları satar. Kazandığını da kahvede arkadaşları ile okey oynarken, yemek yer tatlı yer bitirir. Bu 2 paketi al senin olsun, sigara içiyorsan sen iç, içmiyorsan içen arkadaşına parayla ver. Bunun karşılığında bana o kitabı al olur mu dedi? Paketi çocuğa verdim. Oğlum olmaz dedim. Şimdi sen bu paketleri çaktırmadan aldığın yere geri koy, baban fark ederse sana çok kızar. Senin kitap paranı ben vereceğim dedim. Sahi mi dedi, gözlerinin içi parıldadı. Yerine oturmasını söylediğimde heyecanlı bir şekilde yanımdan uzaklaştı. Şimdi okullarda ne zaman böyle kaynak kitap konusu gündeme gelse bu olay aklıma gelir. Duygulandığım şu sahneyi siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Bir başka yazı dizisinde görüşmek üzere hoşça kalın.

Makale Yazarı: Emrah Berber

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir