Lüks Araçları ile Tanıdığımız Lexus’dan Beklenmeyen Elektrikli Otomobil: Yeni LBX SUV!

Çoğu kez piyasaya sürdüğü lüks araçları ile tanıdığımız Japonya merkezli otomotiv üreticisi Lexus, kendisi için oldukça farklı bir konsept ile karşımızda. Ünlü şirket, ilerleyen günlerde Türkiye’ye de gelecek olan yeni elektrikli SUV modeli Lexus LBX ile ürün yelpazesini genişletmeye başladı. İşte yeni otomobil hakkında bilmeniz gereken her şey…

Ünlü lüks otomobil üreticisi Lexus, kendisinden beklenmeyen bir şekilde uygun fiyatlı yeni bir elektrikli SUV modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Lexus LBX isimli yeni araç, markanın önceki işlerinin aksine, orta segmente hitap eden özelliklere ve tasarım detaylarına sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Şirketin yeni tasarım felsefesi olarak benimsediği Tazuna’yı yansıtan otomobil, alçak kaputu, akıcı gövdesi ve kesin hatlarıyla göze çarpıyor.

Firmanın ilk GA-B global mimari platformu üzerine yapılan ilk aracı unvanını taşıyan LBX, bu yapısı sayesinde alçak ağırlık merkezi, geniş iz açıklığı, kısa ön-arka çıkıntılar ve yüksek gövde rijitliği sağlıyor.

Performans boyutunda da fena işler çıkarmayan yeni SUV, kendi kendini şarj edebilen 1.5 litrelik üç silindirli motor ile beraber geliyor.

Markanın en verimli hibrit sistemlerinden birini kullanan otomobil, 136 hp maksimum güç ve 185 Nm maksimum tork üretebiliyor. Buna ek olarak, E-CVT isimli şanzıman ile desteklenen araç, hızlanmalar ve yavaşlamalar arasında en verimli elektrik harcamasını yapabiliyor.

Lexus LBX, Bu hibrit motoru sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 9.2 saniyede gerçekleştirebiliyor. Sınıfına göre makul bir hızlanmaya sahip olan araç, Lexus E-Four isimli sürüş seçeneği ile en çetin yollarda bile rahat bir kullanım sunuyor.

Yeni SUV modeli için özel olarak geliştirilen dört çeker sürüş seçeneği,  Hızlanırken, viraj alırken ve düşük tutunmanın olduğu zeminlerde sürüş yaparken sistem gücü otomatik olarak arka tekerleklere aktararak aracın dengesini korumasını sağlayan ek unsurlar arasında yer alıyor.

2024’te Avrupa’ya ve ülkemize rekabetçi bir fiyat ile ayak basacağı söylenen otomobilin bölgemizdeki satış bedelini henüz tam olarak net değil.

Yeni pahalı SUV modelinin şimdiden ön sipariş aldığını söyleyen Lexus’un Türkiye yöneticisi Ali Haydar Bozkurt, yeni otomobilin ülkemizdeki geleceği hakkında bazı açıklamalarda bulundu:

Lexus, SUV konusunda kendini kanıtlamayı başarmış bir marka. Türkiye’de de tüm SUV modellerimiz ilk günden bu yana en çok ilgi gören ürünlerimiz oldu. Daha önce Lexus’un atak döneminde olduğunun altını çizmiştik ve bunun da ürünlerle destekleneceğini ifade etmiştik. 2024’te Türkiye pazarında sunmaya başlayacağımız LBX, rekabetçi fiyatıyla Lexus’un en ulaşılabilir modeli olarak yakın zamanda en çok tercih edilen araçlarımızdan biri olacak. 1.5 litrelik motor hacmi sayesinde ÖTV avantajı sunabileceğimiz bir model olmasıyla da yüksek talep göreceğine inanıyoruz. 2024 yılı için marka olarak 2.000 adetlik bir potansiyelimiz var ancak tedarik sorunları nedeniyle satış adetlerimizi daha çok ne kadar araç bulabildiğimiz belirleyecek. Bununla birlikte yeni LBX, 2024’te satışlarımızın yüzde 25’ini temsil ederek RX’in ardından en çok satan ikinci modelimiz olacak.” 

Lexus, tüm modellerinden bildiğimiz yüksek kalitesini LBX ile birlikte B segmentinden itibaren sunmaya başlayacak. Kalitesiyle diğer Lexus modellerinden bir farkı olmayacak. Yeni müşterilere ulaşmamızı sağlarken hayranlık uyandıran Lexus kalitesini yaşatacak. LBX’in müşterilerinin üçte ikisinin markaya tamamen yeni gelecek müşterilerden oluşmasını bekliyoruz. Tamamen Avrupa için tasarlanan bu model, daha genç kullanıcıların tercihi olacak ve daha önce Lexus markası ile tanışmamış kullanıcılar için de ideal bir seçenek. Önümüzdeki yıl LBX modelini pazara sunduğumuzda, 10 farklı modelle birçok farklı müşteri beklentisine ve yaşam tarzına yanıt verecek geniş bir ürün yelpazemiz olacak

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir