Mutlu Aile Tablosu Nasıl Oluşturulur?

Merhaba sevgili okurlarım. Yepyeni bir yazı dizisi ile yine sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu yazı dizimde sizlere çok farklı konulardan bahsedeceğim. Yazı dizimizi okuduktan sonra hayata bakış açınız değişecek, hemen harekete geçecek, hayatınızda bazı şeyleri değiştirmek için önemli adımlar atacaksınız.

Sizi geçmiş tarihe götüreceğim. Öyle çocukluğunuza değil, evlendiğiniz güne götüreceğim. O en kutsal günde yaptığınız yemini gelin bir kere daha hatırlayalım. İyi günde ve kötü günde ona eş olacağıma yemin ederim demiştiniz. O dakikadan sonra artık yanınızda yer alan eşiniz sizin dünyadaki diğer yarınız oldu demektir. Hayatın zorluklarını beraber aşacak, dünya denen zindanı birlikte cennete çevireceksiniz. Aradan yıllar geçti, şimdi değişen nedir? Verdiğiniz söze, büyük aşkınıza ne oldu? Yazı dizimize bu sözünüzü hatırlatarak başlamak istedik. İnşallah çok ileri gitmedik.

Evde mutlu bir aile tablosu nasıl hazırlanır? Bu tabloyu hazırlamanız için size altın niteliğinde tavsiyelerde bulunacağım. Bu tavsiyeler öyle profesörlerden, psikologlardan, unvanı rütbesi yüksek kişilerden değil kendi gözlemlerimden oluşuyor. Ben kim miyim peki? Halkın içinden sıradan birisiyim. Yazacağım mesleğin yazıyla bir ilgisi var mı bilmiyorum ama onu da söyleyeyim. 9 yıllık öğretmen, 1 yıllık okul idarecisiyim. Evli ve 2 çocuk babası birisiyim. Mutlu evlilik tablosu için size altın niteliğinde önerilerim şunlardır:

MUTLU OL Kİ MUTLU ET: Çevrenizde gülen yüzler görmek istiyorsanız, önce mutlu olmasını bileceksiniz. Unutmayın testinin içinde ne varsa dışarı da o sızar. Mutlu olmayan bir insan çevresine mutluluk saçamaz. Karanlıklarda yaşayan birisi çevresine ışık saçamaz. Hayata bakış açınızı değiştirmelisiniz. Küçük şeylerden mutlu olmasını bilmelisiniz.

İNSANLARIN HER İSTEĞİNE EVET DEMEYİN: Çevrenizdeki insanları mutlu etmek için onların her istediğine evet demeyin. Bu anlayış ta yanlıştır. İnsanlara ılımlı yaklaşıp, kendinizden değerlerinizden taviz vermeden insanların makul isteklerine cevap vermeye çalışın. Sürekli birilerini mutlu etme kaygısı içinde olmayın. Olayları, durumları ve hayatı akışına bırakıp yaşadığınız andan, içinde bulunduğunuz durumdan mutlu olmaya çalışın.

SAĞLIKLI İLİŞKİLER KURUN: Evde barış, huzur ve güven ortamı oluşturmak istiyorsanız sizinle yaşayan herkesle sağlıklı ilişkiler kurmalısınız. Sert ve otoriter bir anne-baba olmak olayı çözmez. Sert anne ve babaların çocukları genelde annelerinin ve babalarının arkasından iş çevirirler. Anne ve babalarına karşı dürüst olamazlar. Çünkü ceza almaktan korkarlar. Anne ve baba ortamı terk ettiği zaman bütün kuralları ve yasakları çiğnerler. Anne baba ile çocuk kesinlikle arkadaş olamaz. Çocuklar özel hayatlarını, duygularını, korkularını ve düşüncelerini anne ve babayla paylaşamazlar.

YUMUŞAK BİR MİZACA SAHİP OLUN:  Sağlıklı ilişki kurmak istiyorsanız çocuklarınıza yumuşak bir mizaçla yaklaşın. Onların özeline saygı duyun. Tercihlerine ve seçimlerine saygı duyup hoşgörü ile yaklaşın. Ne olursa olsun olaylar ve durumlar karşısında sakin kalıp, öfkenize yenik düşmeyin. Problem durumunda ani tepki verme ve cezalandırmak yerine sakinleşip olayı daha sağlıklı düşünüp değerlendirin. Ve kesinlikle pişman olacağınız bir davranış sergilemeyin.

EVDE DÜZEN KURUN: Düzensiz bir yaşam biçimi aile bireylerine mutluluk getirmez. Birçok şey bir arada yapıldığı zaman güzeldir. Bir arada yenen yemekler, yapılan sohbetler, oynanan oyunlar, yapılan geziler kişiye büyük mutluluk ve huzur verir. Modern dünyada anne ve babalar çocuklarıyla aynı masada yemek yiyemez oldu. Çocuk karnı ne zaman acıkırsa o zaman oturur yer, zorla bir şey mi yedireceğim, canı bir şey yemek istemiyorsa yemesin düşüncesi modern toplumumuza hakim olmaya başladı.

ÇOCUKLARI EKRAN BAĞIMLISI YAPMAYIN: Elinde telefon ve tabletle bir köşede vaktini ve zekasını öldüren çocuklar yetiştirmeye başladık. Evde anne ve baba olarak bir düzen oluşturmalıyız. Sabah herkesin uyanacağı bir saat dilimi belirlenip o saatte herkesin uyanması sağlanmalıdır. Hafta içi en ideal zaman sabah 7, hafta sonu ise bu süre 9 olarak belirlenebilir. Uyanma saati gibi uyku saati de belirlenmelidir. Akşam saat 22.00 denilince çocuklar mutlaka uyutulmalıdır.

ORTAK KARAR ALIN: Klasik aile tablosunda tüm planlar ve zamanlamalar baba tarafından yapılır. Baba haydi pikniğe gidiyoruz der, pikniğe gidilir. Anne ve çocukların bu konuda söz hakkı yoktur. Tamam bir iş için babanın iş durumu önemlidir. Fakat ne olursa olsun baba aile bireylerinin görüşünü alarak karar almalıdır. Dediğim dedik, çaldığım düdük, bu evin patronu benim, ben ne dersem o olur, ben taş fırın erkeğiyim devri geride kaldı. Bu anlayışın hakim olduğu evlerde ise mutluluktan bahsetmek çok zordur. Evde çocukların bile fikri alınmalıdır.

HERKESİN GÖREV VE SORUMLULUĞU OLMALI : Anne evin bütün işini yapar, baba işten gelir yorgundur bir köşeye çekilir, çocuklar elinde tabletle oynar. Bu tip ailede mutluluk nasıl barınsın. Evin kraliçe arısı mutlu değil ki, çocuklarını ve eşini mutlu etsin. Evde küçük büyük her bireyin görev ve sorumluluğu olmalıdır. Sofra hazırlanırken hep birlikte hareket etmek gerekir. Çocuklar sofrayı, ekmeği ve suyu götürürken, anne ve baba birlikte mutfakta yemek hazırlamalıdır. Çöp dökme, küçük bakkal alışverişleri yapma gibi işler çocuklara verilmelidir. Görev ve sorumluluğunu yerine getirmeyene ise evde mutlaka bir yaptırım yapılmalıdır. Yaptırımdan kastımız babadan gelecek iki tokat, anneden gelecek azar ya da tehdit sözleri değil. Yaptırımdan kastımız; sevdiği etkinliklerin yapılmaması ya da sevdiği bir şeyden mahrum bırakılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir