Pervin Buldan’dan tam kapanma tepkisi: İnsanlar taş mı yiyecek?

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. İktidarın ekonomik desteksiz tam kapanma kararını eleştiren Buldan, “İşçilere, ev kadınlarına, hizmet sektörüne desteğin olmadığı bir kapanma kararı. İnsanları evlerinde açlığa mahkum edenlere bir kez daha soruyorum insanlar taş mı yiyecek?” dedi. Kobane Davası’na ilişkin de konuşan Buldan, “HDP yargılanan değil yargılayan olacaktır” diye konuştu.

Pervin Buldan'dan tam kapanma tepkisi: İnsanlar taş mı yiyecek?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İktidarın 18 günlük tam kapanma kararını ekonomik destek paketi açıklanmaması nedeniyle eleştiren Buldan, “İktidar güvenceden yoksun bir kapanma kararı aldı. İşçilere, ev kadınlarına, hizmet sektörüne desteğin olmadığı bir kapanma kararı. İnsanları evlerinde açlığa mahkum edenlere bir kez daha soruyorum insanlar taş mı yiyecek?” diye sordu.

Dün (26 Nisan) ilk duruşması görülen Kobane Davası’na ilişkin konuşan Buldan, “Kobane davası hukuksuzluklarla doluydu” dedi.

AKP-MHP DÖNEMİNDE YAŞANAN YOLSUZLUKLAR

Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluklarının AKP-MHP iktidarında yaşandığını söyleyen Buldan, “Bunların yerli ve milli dedikleri kendi koltuklarıdır, doların yeşilidir, ballı ihaleleridir” dedi. Kripto para vurgununa ilişkin konuşan Buldan, “Kripto vurguncularının hepsinini AKP’liler ile çekilmi fotoğrafları ortaya çıkmaktadır. Biliyolar ki AK referans almadan kimse bu işe giremez” diye konuştu.

Merkez Bankası rezervlerinde buharlaşan 128 milyar dolar tartışmalarına ilişkin de konuşan Buldan, “128 milyar doların 31 mart yerel seçimlerinde kullanıldığı artık sır değildir. Merkez Bankası Başkanı bir itirafta bulundu. ‘İHA’lar SİHA’lar bedava alınmıyor.’ Bu paranın Suriye’de ÖSO çetesi için kullanıldığının itirafıdır” ifadelerini kullandı.