Siddharta

Herman Hesse’nin en dikkat çekici kitabı Siddhartadır. Romanda iki tip karakter üzerinden yaşam sorgulanır. Govinda geleneklerine bağlı birisidir. Siddharta ise özgürlükçü ve yenilikçi bir yapıya sahiptir. Hayatı hem geleneksel hem de yenilikçi yönden ele alır. Siddharta’nın atıldığı hayat macerasını konu alır. Siddharta ve Govinda iki yakın arkadaştır. Siddharta sürekli sorgulayan ve eleştiren birisiyken, Govinde sorgulamayı yersiz bulur. Büyükler söylediyse doğru söylemiştir der.

Siddharta kitabından çok önemli bir noktayı sizlerle paylaşmak isterim. Siddharta din adamı olan babasına, o dine mensup olmak istemediğini, gerçek dinin farklı bir din olabileceğini bu yüzden gerçek dini bulmak için yeni bir arayışa gireceğini söyler. Baba sakin kanlılıkla oğluna der ki: Seni aç bıraksam, dövsem, hapis etsem yine de gidecek misin? Bu yapacakların gidişimi hızlandırır, sana olan sevgimi ve bağlılığımı azaltır der. Bunun üzerine baba kararlı olan oğlunun önüne engel olmak yerine; git oğlum doğru dini bulmak için der. Bulsan da bulmasan da mutlaka geri dön der. Bulduysan gel bana bulduğun dini anlat. Ben de doğru yolu bulayım. Bulamadıysan yine gel. Bana yaşadığın hayal kırıklığını anlat. Anlat ki ben de şuan sahip olduğum dine daha sıkı sarılayım der.

Siddharta mutlaka okunması gereken bir düşünce kitabıdır. Bu kitap hayata bakış açınızı değiştirecek, ufkunuzu derinleştirecektir. Kitabı yaşamın farklı dönemlerinde okuyarak farklı bakış açıları kazanabilirsiniz.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir