Simyacı

İspanya’da bir genç rüya görür. Rüyasında Mısır’a gitmesini orada gerçek hazineyi bulacağı söylenir. Aynı rüyayı birçok kez gören genç, her şeyini satıp yola çıkar. Yolda başına bir dizi şeyler gelir. Yaşama yön verecek çok önemli dersleri bu kitaptan alabilirsiniz. 12-18 yaş arası her gence bu kitabı çok rahat önerebilirsiniz. Yazarın kıvrak bir dili var. Sıkılmadan bir solukta okunabilecek bir kitaptır. Kitap okumayı sevmeyen bir gence kitap okumayı sevdirmek için simyacı ile işe başlayabilirsiniz. Hikayede geçen olaylar, alınması gereken dersler ve işleniş kurgusu sizi büyüleyecektir.

Simyacı romanı mutlaka kitaplığınızda bulunması gereken bir başyapıttır. Kitabın can alıcı yerlerinden birisi şurasıdır: Genç bir işe girer. İşverene Mısıra gitmek istediğini, hayalleri olduğunu söyler. İşveren yanımda çalışacak 6 ay boyunca 1 lira istemeyeceksin 6 ayın sonunda sana tüm ücretini toplu vereceğim der. Genç kabul eder ve 6 ay çalışır. 6 ayın sonunda parasını almak için gittiğinde patronu ona neden günlük haftalık ya da aylık vermediğini açıklar. Bende senin gibi hacca gitmek için para biriktirdim. Ama bu biriktirme çok uzun sürdü. Çünkü aldığım haftalığı her hafta ihtiyacım olmayan şeyler için harcadım. Genç sonunda biriktirip gitmişsinizdir dediğinde patron evet biriktirdim ama gitmedim der. Genç merak eder ve nedenini sorar.

Patron hacı kafilesinin kendisini almaya geldiğinde eliyle kalbini yokladığını ve içinde hiçbir heyecanın olmadığını görünce gitmekten vazgeçtiğini söyler. Genç merakla sorar ama neden gitmediniz. Beni heyecanlandıran gitmek değil gitme arzusuymuş. Bu arzuya ulaştıktan sonra gitmenin bir anlamı kalmadı. O yüzden gitmedim der.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir