SOL Parti’den içki satışı yasağına tepki: Salgın bahanesiyle adı konmamış şeriat!

SOL Parti, ‘tam kapanma’ kararının ardından 17 Mayıs’a kadar içki satışının yasaklanmasına tepki göstererek, “Salgınla hiçbir ilgisi olmayan bu yasaklar, yaratmak istedikleri yaşam biçiminin küçük bir örneğidir, adı konmamış bir şeriat uygulamasıdır” dedi. Açıklamada, kararın hukuksuz ve laiklik ilkesine aykırı olduğu vurgulandı.

SOL Parti'den içki satışı yasağına tepki: Salgın bahanesiyle adı konmamış şeriat!

Fotoğraf: @AybasOzgur / Twitter

SOL Parti, “tam kapanma” kararının alınmasının ardından 17 Mayıs’a kadar alkol satışının yasaklanmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Salgınla hiçbir ilgisi olmayan bu yasaklar, yaratmak istedikleri yaşam biçiminin küçük bir örneğidir, adı konmamış bir şeriat uygulamasıdır” denildi.

SOL Parti’den yapılan yazılı açıklamada, “Dün açıklanan ‘tam kapanma’ genelgesi ile salgınla mücadele kimi sert kısıtlamalar getirileceği bildirildi. Bu kısıtlamalarla halk eve kapanırken, Saray’da yaşayanlardan herhangi bir ekonomik destek açıklaması gelmedi. Bilim insanlarının savunduğu gerçek bir tam kapanmadan farklı olarak büyük sermayenin çarkları döndürülürken küçük esnaf, günlük çalışan emekçiler, ‘başının çaresine bak denilerek’ eve tıkıldı” ifadeleri kullanıldı.

“KARAR LAİKLİK İLKESİNE AYKIRIDIR”

“Tüm bunlar yetmezmiş gibi gerici iktidar, marjinal bir şeriatçı azınlığın düşünce dünyasından seslenerek 17 gün boyunca içkiyi yasakladı” ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar vurgulandı:

“Bu yasağın salgınla ne ilgisi olduğu anlaşılamadı. Satışı yasal olan içkinin yasaklanma gerekçesi hiçbir genelgede yer almazken, fiili yasağın nedeninin ‘Ramazan’da içmesinler’ olduğu anlaşıldı. Bu karar hukuksuzdur ve laiklik ilkesine aykırıdır. Dinsel kurallarla, yasaklarla ülke yönetme gayretindeki tükenmiş Saray rejimi, bu toplumun geniş kesimleriyle kavgaya tutuşmak istemektedir. Salgınla hiçbir ilgisi olmayan bu yasaklar, yaratmak istedikleri yaşam biçiminin küçük bir örneğidir, adı konmamış bir şeriat uygulamasıdır. Bu karanlığa teslim olmayan milyonları, bu düzeni değiştirmeye, laikliği kazanmaya çağırıyoruz.”

Salgın bahanesiyle toplumsal yaşam kontrol edilmeye, adi konulmamış bir şeriat uygulanmaya çalışılıyor. Alkol satış yasağının salgında ilgili olmadığı açık. #KaranlıkDuzeni #Değiştirelim pic.twitter.com/XiDmpEIn7O

— SOL Parti (@solpartibilgi) April 27, 2021

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir