Suç Ve Ceza

Rus yazar Dostoyevski tarafından kaleme alınan Suç ve Ceza romanı bir dünya klasiğidir. Bu romanı bilmeyen ve okumayan yoktur. Romanın başkahramanı Raskolnikov bir hukuk fakültesi öğrencisidir. Maddi durumu iyi olmayan bu genç maddi sıkıntısını gidermek için baba yadigarı köstekli saati tefeci bir kadına verir. Saatini geri almak, ekonomik sıkıntısına son vermek ve dünyayı kan emen sömürgeci tefecilerden temizlemek adına tefeci kadını öldürür.

Öldürme öncesinde kendince bir düşünce geliştirip öldürme eylemini haklı temellere dayandırır. Cinayeti işledikten sonra pişmanlık duyar. Cinayet öncesi geliştirdiği düşüne kalıbını yine kendi düşünce kalıbında eritir.

Hayata bakış açınızı değiştirecek, topluma, kurallara ve sosyal yaşama bakış açınız değişecek. Size artı değer katacak bu kitabı yaşamın hangi döneminde okursanız okuyun bakış açınıza zenginlik katacaktır. Okumadıysanız mutlaka okuyun. Daha önce okumuşsanız bir daha okuyun. Her okunduğunda farklı lezzet alacağınız bu kitabı mutlaka kitaplığınızda bulundurun.

Makale Yazarı: Emrah Berber

1 thought on “Suç Ve Ceza

  1. Merhabalar,

    Dünyanın en büyük yazarlarından kabul edilen Rus Yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin 1866’da yayımlanan ve güncelliğini hiç yitirmeyen ölümsüz eseri Suç ve Ceza adlı romanından hafızama kazınan 20 alıntıyı okumanız için sizinle de paylaşmak istedim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/dostoyevskinin-suc-ve-ceza-romanindan-hafizama-kazinan-20-alinti/

    ‘’Sonra öğrendim bunun asla olmayacağını, insanların değişmeyeceğini ve onları kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunun çabalamaya değmediğini. Evet, böyledir.’’ En çok da bu cümle hafızamda yer edinmişti. İnsanları olduğu gibi kabul etmemiz ve değiştiremeyeceğimiz şeyler için kendimizi üzmememiz gerekir.

    Umuyorum keyifle okursunuz,
    sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir