Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Davranmalıyız?

YALAN NEDİR?

Anne ve babalar çocukların yalan söylememesi için elinden geleni yapar. Dürüst çocuklar yetiştirmek isterler. Bu yazı dizimizde sizlere yalan söyleyen çocuklara karşı anne ve babaların nasıl davranması gerektiğini anlatacağız. Yalan bir başkasını aldatmak kandırmak amacıyla söylenen sözlerdir. 7 yaşına kadar çocukların söylediği yalanlar yalan olarak kabul

ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER

çocukların yalan söylemesinin birçok sebebi olabilir. En belirgin neden, çocukların ceza almaktan korkmasıdır. Yaptığı kötü bir şeyin ortaya çıkmasından korkan çocuk yalan söyler. Anne ve babasının kendisini cezalandırılacağını düşünerek gerçek dışı söylemlerde bulunur. Anne ve baba çocuğa güven ortamı sağlarsa, çocuk yalan söylemeyecektir. Çocuğu sürekli polis gibi sorguya çekmek, çocuğu yalan söylemeye iter. Sürekli olarak doğru söylüyorsun değil mi diyerek çocuğun sözlerinin i sorgulanması çocuğu yalan söylemeye iter. Çocuklar bazen arkadaşlarının gözüne girebilmek, onların gözünde yükselebilmek için yaşanmamış bir olayı yaşanmış gibi anlatabilirler. Bir gruba dahil olabilmek adına çocuklar yalan söyleyebilir.

YALAN KARŞISINDA NE YAPMALIYIZ?

İlk etapta çocuklara yalan söylemenin kötü bir şey olduğu anlatılmalıdır.  Her ne sebeple olursa olsun çocukların yanında yalan söylenmemelidir. Çocuklara anne ve baba olarak iyi bir model olmalıyız.

Ceza Vermekten Kaçının

Çocuklar yalan söylediği zaman hemen şiddetle cezalandırma yoluna gitmeliyiz. Çocuk yalan söylediği zaman çocuğa  ‘bana yalan söylediğin zaman, beni çok üzüyorsun’ diyerek çocukla duygusal özdeşim kurulmalıdır.  Çocuğa ‘Ben sana yalan söylesem, seni kandırsam ne hissedersin’ diyerek çocuğun yalan konusunda empati yapması sağlanmalıdır.

Yalanın Sonuçlarından Bahsedin

Yalan söyleyen birinin başına neler gelebileceği,  çocuğa anlayacağı bir dille anlatılmalıdır.  Yalan hiçbir sebeple çocuğun yanında yükseltilmelidir. Yalan söyleyen çocuğa ceza vermek yerine, çocukla bir müddet küsün.  Sevdiği bir oyuncağı elinden alabilirsiniz. Sevdiği bir etkinlikten mahrum bırakabilirsiniz.  Dövmek, şiddet uygulamak, hakaret etmek yanlış olan tutum ve davranışlardır.

Bazen Görmezden Gelin

Sakin olun olaylara ani tepkiler vermeyin.  Bazen de görmezden gelin. Çünkü çocuklar bazen dikkat çekmek adına yalan söyleyebilir.

Uzman Desteği Almaktan Çekinmeyin

Yalan konusunda ne yapacağınızı bilmiyorsanız uzman desteği almalısınız.  bu konuda çocuk psikoloğuna başvurabilirsiniz.  Yalan ciddi bir konudur. Bu yüzden bu konuda çok sağlam adımlar atmanız gerekir.

Sağduyulu Olup Güzel Diyaloglar Kurun

Sağduyulu olmayı elden bırakmayın. Çocuklarınızla samimi diyaloglar kurun.  O zaman her şey yoluna girecek.  Çocuğunuz size ne olursa olsun yalan söylemeyecektir. Yazı dizimizi burada sonlandırıyoruz. Bir başka yazı dizisinde görüşmek üzere hoşça kalın.

Makale Yazarı: Emrah Berber

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir